Kolędy to nieodłączny element polskiej tradycji bożonarodzeniowej, łączący pokolenia i wprowadzający wyjątkowy nastrój świąt. Ich historia sięga średniowiecza, a najstarsza zachowana polska kolęda, „Zdrow bądź, Królu anielski”, pochodzi z 1424 roku. Początkowo kolędy były tłumaczeniami pieśni łacińskich i czeskich, jednak z czasem zaczęły powstawać oryginalne utwory w języku polskim. W XVII wieku pojawiły się kolędy realistyczne, opowiadające o pasterzach i zawierające szczegóły obyczajowe epoki. Przykładem jest „Bóg się rodzi” autorstwa Franciszka Karpińskiego.
Kolędy śpiewa się w Polsce od Pasterki, czyli mszy odprawianej w nocy z 24 na 25 grudnia, rozpoczynającej obchody Bożego Narodzenia. Tradycyjnie okres śpiewania kolęd trwa do święta Chrztu Pańskiego, przypadającego w pierwszą niedzielę po 6 stycznia. Jednak w polskiej tradycji kolędy często śpiewa się aż do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego. Kolędy pełnią ważną rolę w podtrzymywaniu tradycji i budowaniu świątecznej atmosfery. Są śpiewane zarówno w kościołach, jak i w domach podczas rodzinnych spotkań, przypominając o istocie świąt Bożego Narodzenia i łącząc ludzi we wspólnym przeżywaniu tego wyjątkowego czasu.
Ponad 220 kolęd i pastorałek dostępnych jest na stronie www.spiewnikreligijny.pl. Wybraliśmy dla Państwa najpopularniejsze kolędy:
Ach ubogi żłobie
Bóg się rodzi, moc truchleje
Cicha noc, święta noc
Do szopy, hej pasterze
Dzisiaj w Betlejem
Gdy się Chrystus rodzi
Gdy śliczna Panna
Hej kolęda, kolęda
Jezus malusieńki
Jezusa narodzonego
Lulajże Jezuniu
Mędrcy świata, monarchowie
Mizerna cicha, stajenka licha
Nie było miejsca dla Ciebie
O gwiazdo Betlejemska
Oj maluśki maluśki
Patrzcie bracia
Pójdźmy wszyscy do stajenki
Przybieżeli do Betlejem pasterze
Przystąpmy do szopy uściskajmy
Teraz śpij, Dziecino Mała
Triumfy Króla Niebieskiego
W dzień Bożego Narodzenia
W żłobie leży
Wśród nocnej ciszy
Z Narodzenia Pana