Finanse i prawo

ZUS: Wypłata świadczeń łącznie z rentą rodzinną – nowe zasady od 2025 roku

Fot. pixabay.com

Jakie świadczenia łącznie z rentą rodzinną wypłacimy

Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do:

  • renty rodzinnej oraz
  • własnego świadczenia: emerytury, emerytury rolniczej, emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej,

to możesz wybrać, żebyśmy wypłacali Ci:

  • 100% renty rodzinnej oraz 15% własnego świadczenia albo
  • 100% własnego świadczenia oraz 15% renty rodzinnej.

Jeśli wybierzesz 100% renty rodzinnej i masz przyznane prawo do emerytury i okresowej emerytury kapitałowej, wypłacimy Ci 15% przysługującej Ci emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i 15% przysługującej Ci okresowej emerytury kapitałowej.

Ważne!
Od 1 stycznia 2027 r. otrzymasz nie 15%, ale 25% drugiego świadczenia.

Przez rentę rodzinną rozumiemy nie tylko tę, którą wypłaca ZUS, ale również rentę rodzinną wypłacaną przez inne organy emerytalno-rentowe, tj. rentę rodzinną dla rolników, a także wojskową rentę rodzinną oraz policyjną rentę rodzinną.

Jeśli masz prawo do:

  • specjalnej emerytury lub renty przyznanej przez Prezesa Rady Ministrów,
  • świadczenia honorowego przyznanego w związku z ukończeniem 100 lat,

również ZUS może ustalić wypłatę tych świadczeń łącznie.

Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do świadczenia pieniężnego z ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia (link do strony zewnętrznej), także ZUS może ustalić zasady jego łącznej wypłaty z innym świadczeniem.

Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz:

  • prawo do renty rodzinnej oraz
  • jednocześnie prawo do emerytury i do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,

to na Twój wniosek, ZUS może wypłacać Ci:

  • 100% renty rodzinnej, 15% emerytury i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego albo
  • 100% emerytury, 15% renty rodzinnej i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, albo
  • 100% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, 15% renty rodzinnej i 50% emerytury.

Zasady te zastosujemy również wtedy, gdy masz prawo do renty rodzinnej oraz do innych świadczeń, o których mowa w przepisach ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

Komu będziemy wypłacać świadczenie łącznie z rentą rodzinną

Do wypłaty świadczenia konieczne jest spełnienie poniższych warunków:

  • mieć co najmniej 60 lat (jeśli jesteś kobietą) i 65 lat (jeśli jesteś mężczyzną),
  • do dnia śmierci Twojego małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
  • nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia przez Ciebie 55 lat (jeśli jesteś kobietą) lub 60 lat (jeśli jesteś mężczyzną),
  • nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.

Prawo do wypłaty świadczeń łącznie z rentą rodzinną ustaje z dniem poprzedzającym dzień, w którym zostanie zawarty nowy związek małżeński.

Co zrobić, by otrzymać świadczenie łącznie z rentą rodzinną

Żebyśmy mogli ustalić Ci sposób wypłaty innych świadczeń łącznie z rentą rodzinną, należy złożyć wniosek.

Wzór wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r. na stronie internetowej www.zus.pl i w każdej placówce ZUS.

Kiedy można złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną

Wniosek możesz złożyć od 1 stycznia 2025 r.

Czy do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń trzeba dołączyć jakieś dokumenty

Jeśli masz prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, to do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną nie musisz dołączać żadnych dokumentów.

Jeśli dotychczas nie złożyłaś/nie złożyłeś wniosku o świadczenie (rentę rodzinną lub własne świadczenie), które ZUS mógłby wypłacać łącznie z rentą rodzinną, należy złożyć do ZUS wniosek.

Od kiedy ZUS wypłaci świadczenia łącznie z rentą rodzinną

Prawo do wypłaty świadczeń łącznie z rentą rodzinną przyznane będzie od miesiąca, w którym złożono wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

Jaka może być maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych łącznie z rentą rodzinną

Suma świadczeń wypłacanych łącznie z rentą rodzinną nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Do tego limitu ZUS wlicza także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów wraz ze wskazanymi w ustawie świadczeniami, których łączną wypłatę ustalimy.

Źródło: zus.pl

Skip to content