Zmiana czasu na letni jest momentem, który wielu z nas oczekuje z niecierpliwością, gdyż sygnalizuje nadejście cieplejszych dni i dłuższych wieczorów. W 2024 roku, ta coroczna praktyka będzie miała miejsce w nocy z soboty, 30 marca, na niedzielę, 31 marca, co oznacza przestawienie zegarków o godzinę do przodu. Noc z 30 na 31 marca 2024 roku to noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną. Przez tę zmianę stracimy jedną godzinę snu, ale zyskamy więcej światła w ciągu dnia.
O której przestawiamy zegarki?
Standardowo, zmiana czasu na letni wykonuje się, przesuwając wskazówki zegara z 2:00 na 3:00 w nocy. Ta procedura odbywa się zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów i dotyczy zarówno zmiany na czas letni, jak i powrotu do czasu zimowego, gdzie zegarki przestawiamy z 3:00 na 2:00 w nocy.
Przyszłość zmiany czasu
Mimo że zmiana czasu jest obecnie obowiązującym standardem w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej, debata na temat jej zasadności nie cichnie. Komisja Europejska zaleciła państwom członkowskim utrzymanie zmiany czasu przynajmniej do 2026 roku. Oznacza to, że do tego czasu nie powinniśmy spodziewać się zmian w tej kwestii.
Jaki czas wybierze Polska?
W przypadku potencjalnego zakończenia praktyki zmiany czasu, kraje UE będą miały swobodę w wyborze preferowanego czasu. Badania wskazują, że większość Polaków jest za utrzymaniem czasu letniego przez cały rok. Jednak czas zimowy jest uznawany za bardziej naturalny dla rytmu biologicznego człowieka, co sprawia, że ostateczna decyzja pozostaje otwartą kwestią.
Kraje bez zmiany czasu
Na całym świecie tylko 40% krajów stosuje zmianę czasu. Coraz więcej państw decyduje się na rezygnację z tej praktyki, widząc w niej więcej wad niż zalet. Rosja na przykład, przeszła na stałe na czas zimowy w 2014 roku. Zmiana czasu na letni, mimo że postrzegana jest przez wielu jako drobna niedogodność, odgrywa ważną rolę w naszym społeczeństwie, wpływając na codzienne funkcjonowanie. Czy i jak zmieni się ta praktyka w przyszłości, zależy od wielu czynników, w tym od wyników badań naukowych, opinii publicznej, a także decyzji politycznych.