Dezinformacja – według Słownika Języka Polskiego oznacza wprowadzenie kogoś w błąd przez podanie mylących lub fałszywych informacji. Ma na celu wywołanie paniki wśród społeczeństwa. Dezinformacja wprowadza niepokój i niepewność.
Dezinformacja w Internecie jest działaniem celowym i zamierzonym. Polega przede wszystkim na przekazaniu fałszywych lub zmanipulowanych informacji, które powodują wprowadzenie odbiorcy w błąd. Dezinformacja tworzy niezgodny z rzeczywistością obraz świata. Jest jednym z najgroźniejszych narzędzi wykorzystywanych w przestrzeni cyfrowej (nano.komputronik.pl).
Celem ataków dezinformacyjnych staje się przestrzeń polityczna, ekonomiczna i społeczna.
Walka z dezinformacją – jak rozpoznać fałszywe informacje?
- Zawsze sprawdzaj źródło – nie ufaj informacjom, które nie powstały na bazie wiarygodnych wiadomości. Sprawdź autora, zorientuj się skąd wyszła pierwotna informacja i gdzie została przekazana.
- Clickbait jest przyjacielem dezinformacji – chwytliwe nagłówki mają wzbudzać konkretne emocje i skłaniać do kliknięcia. Clickbait to jedno z najpopularniejszych posunięć osób, które tworzą fake newsy.
- Weryfikuj konto, z którego wyszła informacja – tworzenie kilkudziesięciu profili, które są niejako ze sobą powiązane, to działanie typowe dla osób szerzących dezinformację. Z tym wiąże się też druga rada – uważaj na profile, które nie są prawdziwe, a ich twórcy podszywają się pod osoby i instytucje, którym powinniśmy ufać.
- Zwróć uwagę na poprawność językową – kalki językowe i sformułowania, które brzmią nietypowo powinni być pierwszym sygnałem, że z komunikatem coś jest nie tak. Dezinformacja często pochodzi bezpośrednio z translatora.
- Postaw na wiarygodne i rzetelne źródła informacji – pamiętaj, że każdy w mediach społecznościowych może określić się mianem eksperta, ale nie każdy ma wiedzę, by wypowiadać się w danym temacie.
- Wyszukuj obrazy – każda wyszukiwarka internetowa pozwala wyszukać podobne obrazy. To świetna metoda, aby nie dać się wkręcić zdjęciom, które powstają na bazie sztucznej inteligencji.
- Koniecznie sprawdzaj portale fake-checkingowe – jeśli cokolwiek wzbudza Twoje podejrzenia albo nie masz pewności, czy dany artykuł jest potwierdzoną informacją, zajrzyj na portale, które takie artykuły weryfikują (trochę więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu).
- Myśl krytycznie – jedna z najlepszych rad, do których każdy powinien się dostosować. Nie przyjmuj informacji za pewnik, nawet jeśli pochodzą z wiarygodnego źródła.
——————–
Powyższy materiał pochodzi z z publikacji „Bezpieczny e–Senior 3.0. Materiały szkoleniowe dla uczestników Projektu” opracowanej przez zespół Fundacji Instytut Myśli Innowacyjnej. Publikacja powstała w związku z realizacją projektu „Bezpieczny e-Senior 3.0”, dofinansowanym ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni +” na lata 2021-2025. Edycja 2023.
Całą publikację można pobrać pod adresem: http://imi.org.pl/pl/bezpieczny-e-senior-30-internetowy-poradnik-dla-seniora.html