Nowe technologie Porady

Metody oszustw oparte na grze na emocjach

Obraz autorstwa Freepik

Dynamiczny rozwój Internetu, a wraz z nim zwiększona liczba użytkowników sieci i portali społecznościowych, a także poczucie anonimowości przyczyniły się do wzrostu liczby oszustw w sieci.

Zakładanie konta w mediach społecznościowych, wiąże się z akceptacją warunków korzystania z danej platformy i udostępnieniem prywatnych danych. Bardzo często właśnie poprzez media społecznościowe oszuści docierają do znacznego grona odbiorców. Przestępcy mają do dyspozycji wszystkie informacje osobiste udostępnione przez nas w Internecie. Mogą wykorzystać je do przygotowania bardzo szczegółowych historii umożliwiających oszukanie naszych przyjaciół i rodziny. Cel ten osiągają dzięki umiejętnemu wykorzystaniu gry na emocjach.

Najczęściej spotykany podział oszustw w mediach społecznościowych obejmuje:

  • Oszustwa związane z rzekomym pomnażaniem pieniędzy,
  • Oszustwa metodą „na wnuczka”,
  • Metoda „na kod”,
  • Oszustwo związane z zawarciem znajomości,
  • Fałszywe powiadomienia z mediów społecznościowych,
  • Metoda „na znane osoby”,
  • Kradzież tożsamości,
  • SPAM.

Oszustwa związane z rzekomym pomnażaniem pieniędzy – metoda ta polega na reklamowaniu za pomocą mediów społecznościowych metod szybkiego pomnożenia gotówki. Przedstawiana jest w jej ramach możliwość skorzystania z luk systemu walutowego, a także wykorzystania wolnych środków pieniężnych w celu osiągnięcia wielotysięcznego/wielokrotnego zysku z zainwestowanych kilkuset złotych. Po przekazaniu pieniędzy wszelki kontakt zostaje zablokowany.

Oszustwa „na wnuczka” – dotyczą sytuacji awaryjnych, z ofiarą kontaktuje się „wnuk” będący w tarapatach lub osoba zaufania publicznego (policjant, pracownik służby zdrowia, prawnik). Oszust opisuje awaryjną sytuację związaną z wnukiem, taką jak np. konieczność zapłaty za usługi medyczne, wpłacenie kaucji czy też potrzebne środki na podróż powrotną do Polski. Naciągacz informuje o wymogu natychmiastowego przesłania środków przekazem pieniężnym.

Metoda „na znane osoby” – polega na podawaniu się przez oszustów za osoby popularne, bądź rozpoznawalne przez szerokie grono odbiorców, ich dane wykorzystywane są do utworzenia profili i udostępniania linków zawierających wirusy.

————-
Powyższy materiał pochodzi z z publikacji „Bezpieczny e–Senior 3.0. Materiały szkoleniowe dla uczestników Projektu” opracowanej przez zespół Fundacji Instytut Myśli Innowacyjnej. Publikacja powstała w związku z realizacją projektu „Bezpieczny e-Senior 3.0”, dofinansowanym ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni +” na lata 2021-2025. Edycja 2023.

Całą publikację można pobrać pod adresem: http://imi.org.pl/pl/bezpieczny-e-senior-30-internetowy-poradnik-dla-seniora.html

Skip to content