Polecamy

Samotność wśród seniorów

Fot. pixabay.com

Już ponad ¼ osób powyżej 80 roku życia często odczuwa samotność. W Polsce wśród osób powyżej 80. roku życia 60% tej grupy to wdowy i wdowcy, 58% mieszka samotnie, a 26% odczuwa osamotnienie Oznacza to, że problem samotności ma o wiele większą skale niż dotychczas myśleliśmy. O tym w najnowszym raporcie “Samotność wśród osób 80+” Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Z osób osamotnionych 73% mieszka samotnie, a aż 13% nigdy wychodzi z domu Ta sytuacja wymaga koniecznej intensyfikacji i zwiększenia skuteczności polityki senioralnej w Polsce Pokazuje, że to co robimy jako samorządy i organizacje pozarządowe jest cały czas niewystarczające.

Badanie wykazało, że podstawowym elementem struktury społecznej dla respondentów jest rodzina – zarówno ta, z którą dzielą codzienne życie, jak i ta, która mieszka oddzielnie. Szczególnie istotne jest to w kontekście faktu, iż 60% badanych stanowią wdowy i wdowcy, a 58% mieszka w samotności. Kontakty z najbliższymi, zarówno osobiste, jak i telefoniczne, są intensywne i często mają miejsce na co dzień, co podkreśla mocne więzi i zainteresowanie bieżącymi sprawami życiowymi.

Rodzinne relacje budują silne fundamenty dla różnych interakcji międzyludzkich i stanowią kluczowe źródło wsparcia dla badanych. Aż 94% respondentów przyznało, że więzi rodzinne są dla nich ważne lub bardzo ważne, co podkreśla ich rolę w tworzeniu systemu opartego na zaufaniu, pomocy, ale również kontakcie towarzyskim i emocjonalnym wsparciu.

Przyjaciele również odgrywają znaczącą rolę w życiu społecznym ankietowanych, szczególnie tych żyjących w samotności, dla których stanowią ważną grupę bliskich. Chociaż relacje z przyjaciółmi częściej kojarzą się z sytuacjami towarzyskimi i rozmowami na tematy codzienne, rzadziej są oni postrzegani jako osoby, którym można w pełni zaufać czy przedstawić swoje zmartwienia.

Z badania wynika, że 41% respondentów nigdy nie czuje się samotnych, co dotyczy głównie osób będących w związkach małżeńskich lub mieszkających z kimś. Osoby rzadko doświadczające uczucia samotności to przede wszystkim te, które żyją samotnie, ale mają przyjaciół i znajomych gotowych do wsparcia. Natomiast 26% badanych przyznało, że często czuje się osamotnione, co wskazuje na złożoność doświadczeń emocjonalnych w ich życiu społecznym.

_____________________________

 Badanie “Samotność wśród osób 80+” zostało przeprowadzone w okresie styczeń – marzec 2023 r. wśród 405 osób powyżej 80 roku życia za pomocą metodą CATI. Więcej informacji o badaniu i raport do pobrania znajduje się na stronie https://www.malibracia.org.pl/20lat/#raport

Skip to content