Finanse i prawo Karta seniora Porady

Renta wdowia – wpłynęło już ponad 33 tys. wniosków

Fot. pexels.com

Prawo do tego świadczenia ZUS (lub inny organ rentowy) przyzna od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

W przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 roku prawo do świadczenia łącznie z rentą rodzinną będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 roku.

Według danych na 7 stycznia do ZUS wpłynęło ponad 33,7 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią (ERWD). Większość z nich – 24,6 tys. – złożono w placówkach ZUS, z kolei przez PUE ZUS/eZUS wysłano ich 4,6 tys.

 

Dla kogo renta wdowia?

O szczegółach pisaliśmy w artykule Renta wdowia

Przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. Jeśli do tej pory nie ubiegali się o rentę rodzinną, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR.

Następnie wdowa lub wdowiec powinni złożyć wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Wniosek jest dostępny na stronie zus.pl od 1 stycznia 2025 roku.

 

Jaka będzie wysokość renty wdowiej

Na początku będzie to 15 proc. własnego świadczenia oraz cała renta rodzinna, która dla jednej osoby wynosi 85 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej. Druga opcja to 15 proc. renty rodzinnej i 100 proc. własnego świadczenia.

Od 1 stycznia 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wypłacanego w ramach renty wdowiej zostanie podwyższona do 25 proc. Łączna suma obu świadczeń nie może przekroczyć trzykrotnej wysokości najniższej emerytury, czyli obecnie 5 342,88 zł brutto. Jeśli suma świadczeń przekroczy tę kwotę, świadczenia ustalone w zbiegu zostaną  pomniejszone o kwotę przekroczenia.

 

Źródło: www.zus.pl

Skip to content