Nowe technologie

Kompetencje cyfrowe mieszkańców Polski w statystykach

Źródło: kompetencjecyfrowe.gov.pl

Jak podaje portal kompetencjecyfrowe.gov.pl z badań wynika, że w Polsce 44% mieszkańców w wieku powyżej 15. roku życia miało przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe, przy czym 24% – podstawowe, a pozostali badani (20%) – ponadpodstawowe. Zatem ponad połowa mieszkańców naszego kraju miała bardzo słabe kompetencje cyfrowe lub w ogóle ich nie posiadała.

Osoby w wieku 16–74 lata posiadające umiejętności cyfrowe w Polsce (w %)

Wykres porównuje dane procentowe dotyczące osób w wieku 16–74 lata posiadających przynajmniej podstawowe, ponadpodstawowe i podstawowe umiejętności cyfrowe: przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe - 44%, ponadpodstawowe umiejętności cyfrowe - 20%, podstawowe umiejętności cyfrowe - 24%.

Źródło: https://kompetencjecyfrowe.gov.pl

 

Posiadający przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe w Polsce i Unii Europejskiej w ujęciu czasowym

Wykres porównuje dane dotyczące odsetka osób posiadających przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe w Polsce i Unii Europejskiej w latach 2021 i 2023. 2021: Polska - 43%, Unia Europejska - 54%; 2023: Polska - 44%, Unia Europejska - 56%.

Źródło: https://kompetencjecyfrowe.gov.pl

 

Mieszkańcy Polski nie mają zbyt wysokich kompetencji cyfrowych w porównaniu z innymi obywatelami Unii Europejskiej (UE). Różnica w zakresie odsetka osób posiadających co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe między Polską a UE wynosiła zarówno w 2023, jak i w 2021 r. 11 punktów procentowych. Na przestrzeni dwóch lat odsetek ten w Polsce wzrósł jedynie o 1 punkt procentowy, zaś w UE o 2 punkty procentowe.

 

Posiadający przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe w poszczególnych krajach Unii Europejskiej (w %)

Wykres porównuje dane procentowe dotyczące osób posiadających przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe w krajach Unii Europejskiej: Holandia - 83%, Finlandia - 82%, Irlandia - 73%, Dania - 70%, Czechy - 69%, Szwecja - 66%, Hiszpania - 66%, Austria - 65%, Malta - 63%, Estonia - 63%, Luksemburg - 60%, Francja - 60%, Belgia - 59%, Chorwacja - 59%, Węgry - 59%, Portugalia - 56%, Litwa - 53%, Grecja - 52%, Niemcy - 52%, Słowacja - 51%, Cypr - 49%, Słowenia - 47%, Włochy - 46%, Łotwa - 45%, Polska - 44%, Bułgaria - 36%, Rumunia - 28%, Unia Europejska ogółem - 56%.

Źródło: https://kompetencjecyfrowe.gov.pl

 

Poziom kompetencji cyfrowych w Polsce jest zdecydowanie niższy niż w większości krajów UE. Polska zajmowała odległe 25 miejsce wśród 27 krajów Unii Europejskiej w 2023 r. pod względem umiejętności cyfrowych obywateli. Rzadziej niż w Polsce kompetencje cyfrowe posiadali tylko mieszkańcy Bułgarii i Rumunii. Od Holandii, lidera tego rankingu, Polskę dzielił duży dystans – 38 punktów procentowych. Ponad cztery piąte obywateli Holandii mogło się pochwalić posiadaniem przynajmniej podstawowych umiejętności cyfrowych.

 

Kobiety i mężczyźni w Polsce oraz Unii Europejskiej posiadający co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe

Wykres porównuje dane procentowe dotyczące kobiet i mężczyzn posiadających co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe w Polsce i Unii Europejskiej. Kobiety: w Polsce - 43%, w Unii Europejskiej - 54%; mężczyźni: w Polsce - 46%, w Unii Europejskiej - 57%, ogółem kobiety i mężczyźni: w Polsce - 44%, w Unii Europejskiej - 56%.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Eurostatu z 2023 r.

 

Źródło: https://kompetencjecyfrowe.gov.pl

 

Zarówno mężczyźni w Polsce, jak i w Unii Europejskiej posiadali nieco częściej niż kobiety umiejętności cyfrowe na poziomie co najmniej podstawowym. W tym kontekście odsetek mężczyzn był o 3 punkty procentowe wyższy niż odsetek kobiet. W przypadku obu płci wartość wskaźnika w UE była o 11 punktów procentowych wyższa niż w Polsce.

Mieszkańcy wsi i obszarów miejskich posiadający co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe

Wykres porównuje dane procentowe dotyczące mieszkańców wsi i obszarów miejskich posiadający co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe w Polsce i Unii Europejskiej. Mieszkańcy wsi: w Polsce - 33%, w Unii Europejskiej - 48%; mieszkańcy małych miast i terenów podmiejskich: w Polsce - 45%, w Unii Europejskiej - 53%; mieszkańcy dużych miast: w Polsce 55%, w Unii Europejskiej - 63%.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Eurostatu z 2023 r.

 

Źródło: https://kompetencjecyfrowe.gov.pl

 

Poziom kompetencji cyfrowych zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej jest mocno skorelowany z miejscem zamieszkania. Wraz ze wzrostem wielkości miejscowości, rośnie udział mieszkańców posiadających co najmniej podstawowe kompetencje cyfrowe. Odsetek ten wśród mieszkańców wsi (33%) jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku osób zamieszkujących małe miasta (45%). Jeszcze większą różnicę, sięgającą 22 punktów procentowych, obserwujemy pomiędzy wsią a dużymi miastami. W Unii Europejskiej różnice te nie są aż tak duże, jednak wciąż istotne (15 punktów procentowych). We wszystkich omawianych rodzajach miejsc zamieszkania wartość tego wskaźnika w Polsce była niższa niż w Unii Europejskiej.

Więcej na: https://kompetencjecyfrowe.gov.pl/aktualnosci/wpis/kompetencje-cyfrowe-mieszkancow-polski-w-statystykach

Skip to content