Dzięki obecności w Unii Europejskiej pacjenci z Polski – po spełnieniu kilku warunków – mogą skorzystać z leczenia planowego za granicą. W całej Wspólnocie w 2022 r. wydano łącznie ponad 24 tys. dokumentów, które były podstawą do leczenia planowanego. W 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał 126 zgód na leczenie poza granicami kraju. Najdroższe leczenie naszego pacjenta w UE w 2023 r. kosztowało 740 tys. zł.
Leczenie planowe za granicą? Tylko w ściśle określonych przypadkach
Chodzi np. o sytuację, w której świadczenie jest gwarantowane w danym państwie, ale czas oczekiwania na jego udzielenie jest zbyt długi w stosunku do stanu zdrowia pacjenta. Ponadto w Polsce istnieje możliwość uzyskania zgody na leczenie planowane również w sytuacji, gdy świadczenie jest gwarantowane, ale nie ma możliwości jego wykonania w naszym kraju. Taka zgoda może dotyczyć też leczenia poza Unią Europejską.
Leczenie planowe za granicą, które wymaga zgody NFZ – sprawdź na https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/20-lat-polski-w-unii-europejskiej-leczenie-planowane-za-granica,8621.html