Nowe technologie

Bezpieczna komunikacja

Fot. pexels.com

Poza mediami społecznościowymi oraz instytucjami w Internecie oszuści, by dotrzeć do znacznej liczby odbiorców wykorzystują wiele innych środków. Wśród najczęściej spotykanych nadużyć można wyróżnić:

• Oszustwa nigeryjskie,

• Oszustwa SMS-owe,

• Oszustwa loteryjne,

• Metoda na „koronawirusa”,

• Darowizna,

• Fałszywe powiadomienia z popularnych serwisów i od sprzedawców,

• Fałszywe powiadomienia z serwisów poczty e-mail.

Fake newsy – czyli nieprawdziwe wiadomości napisane w celu wprowadzenia pozostałych użytkowników sieci w błąd, bardzo często są rozsyłane przez użytkowników bez wcześniejszej weryfikacji, przez co rozprzestrzeniają się na znaczną skalę. W sieci pojawia się również wiele nieprawdziwych informacji dotyczących śmierci popularnych artystów.

http://di.com.pl/informacje/galeria,64068,32539.html

Weryfikacja fake newsów zwłaszcza dotyczących istotnych tematów, jest obecnie możliwa. Chcąc sprawdzać wiadomości szerzone w mediach społecznościowych wystarczy wpisać w przeglądarce internetowej tytuł lub fragment tytułu danego artykułu. Jeśli jedynymi odnośnikami, które się pojawią są te, dotyczące portalu na którym je znaleźliśmy, możemy mieć pewność, że informacje te są nieprawdziwe.

Jeśli chodzi o tematy dotyczące polityki lub zdrowia istnieją portale internetowe na których weryfikowane są fake newsy. Jedną z tych stron jest: https://fakenews.pl/

————-
Powyższy materiał pochodzi z z publikacji „Bezpieczny e–Senior 3.0. Materiały szkoleniowe dla uczestników Projektu” opracowanej przez zespół Fundacji Instytut Myśli Innowacyjnej. Publikacja powstała w związku z realizacją projektu „Bezpieczny e-Senior 3.0”, dofinansowanym ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni +” na lata 2021-2025. Edycja 2023.

Całą publikację można pobrać pod adresem: http://imi.org.pl/pl/bezpieczny-e-senior-30-internetowy-poradnik-dla-seniora.html

Skip to content