Nowe technologie

Ochrona danych w sieci

Obraz autorstwa Freepik

Znaczna część populacji korzysta z portali społecznościowych, robi zakupy przez Internet, czy też dokonuje rezerwacji hoteli na wakacje online, a następnie opłaca wybrane usługi przelewem internetowym, udostępniając tym samym w sieci pewne dane. Również wyszukiwanie wybranych wiadomości w przeglądarce, czego nie każdy jest świadomy, pozostawia po sobie jakiś ślad. Rozpowszechnienie tego typu narzędzi przyczynia się do zanikania anonimowości w sieci.

Użytkownik powinien wiedzieć, że wszystkie informacje, których poszukuje w przeglądarce internetowej zostają zapamiętane, co z jednej strony umożliwia dobór spersonalizowanych wiadomości, a z drugiej strony zagraża anonimowości w sieci. Zauważyć można to głównie w momencie, w którym po dokonaniu zakupów online i realizacji zamówienia, przez dłuższy czas wyświetlają się reklamy dotyczące przedmiotów z tej samej kategorii, podobnych do zakupionego.

Ochrona danych osobowych w sieci została umożliwiona dzięki wprowadzeniu RODO. Przepisy te wprowadzają wymóg informowania użytkowników każdej strony internetowej o wyborze naszych danych, które zostaną przez nich wykorzystane.

 

————-
Powyższy materiał pochodzi z z publikacji „Bezpieczny e–Senior 3.0. Materiały szkoleniowe dla uczestników Projektu” opracowanej przez zespół Fundacji Instytut Myśli Innowacyjnej. Publikacja powstała w związku z realizacją projektu „Bezpieczny e-Senior 3.0”, dofinansowanym ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni +” na lata 2021-2025. Edycja 2023.

Całą publikację można pobrać pod adresem: http://imi.org.pl/pl/bezpieczny-e-senior-30-internetowy-poradnik-dla-seniora.html

Skip to content